2013 League award nominees & winners
Chris Bauman Most Outstanding Player - Offence
Nominees
Winner - #22 Austin Klein Swan Valley Tigers
Most Outstanding Player - Defence
Nominees
Co-winners - #41 Brett Mosionier Dauphin Clippers
- #66 Karson Turpie Moosomin Generals
Most Outstanding Offensive Lineman
Nominees
#63 Dakota Flett-Wapash Swan Valley Tigers
#63 Casey Conrad East Parkland Warriors
Wylie Gilliard Southwest Sabres
#64 James Hunkin Parkwest Outlaws
#44 Kurt Schmidt Moosomin Generals
#75 Jessy Doerksen Neepawa Tigers
Winner - #55 Lucas Yakialashek Dauphin Clippers
Most Outstanding Defensive Lineman
Winner - #61 Jack Easton Moosomin Generals
Rookie of the Year
Nominees
Winner - #9 Caleb Johnson Swan Valley Tigers
Norris Aiken Award
Nominees
#32 Ryley Rivett Swan Valley Tigers
#18 Robert Killam East Parkland Warriors
Zach Miner Southwest Sabres
#4 Owen Dietrich Moosomin Generals
#25 Brenden Cowan Neepawa Tigers
Winner - #2 Matthew Kish Dauphin Clippers
Coaching Staff of the Year
Nominees
Southwest Sabres
Neepawa Tigers
Winner - Virden Golden Bears
Nominees
- #17 Jacob Thacker Dauphin Clippers
- #2 Dylan Hopfner East Parkland Warriors
- Nathan Greig Southwest Sabres
- #16 Ty Woods Moosomin Generals
- # 7 Lynden Middleton Neepawa Tigers
Winner - #22 Austin Klein Swan Valley Tigers
Most Outstanding Player - Defence
Nominees
- #47 Kyle Clarkson Swan Valley Tigers
- #19 Kaya Meopepo-Ahmop East Parkland Warriors
- Sebastian Gohl Southwest Sabres
- Triston Turner Virden Golden Bears
- #34 Anthony Byskal Parkwest Outlaws
- #79 Ashton Penner Neepawa Tigers
Co-winners - #41 Brett Mosionier Dauphin Clippers
- #66 Karson Turpie Moosomin Generals
Most Outstanding Offensive Lineman
Nominees
#63 Dakota Flett-Wapash Swan Valley Tigers
#63 Casey Conrad East Parkland Warriors
Wylie Gilliard Southwest Sabres
#64 James Hunkin Parkwest Outlaws
#44 Kurt Schmidt Moosomin Generals
#75 Jessy Doerksen Neepawa Tigers
Winner - #55 Lucas Yakialashek Dauphin Clippers
Most Outstanding Defensive Lineman
- #55 Luke McKay Dauphin Clippers
- #47 Kyle Clarkson Swan Valley Tigers
- #48 Travis Olafson East Parkland Warriors
- D.J Logeault Southwest Sabres
- #51 Dillon Simard Parkwest Outlaws
- #53 Layton Dixon Neepawa Tigers
Winner - #61 Jack Easton Moosomin Generals
Rookie of the Year
Nominees
- #10 Mitchel Prawdzik Dauphin Clippers
- #16 Cody Iacques East Parkland Warriors
- Wylie Gilliard Southwest Sabres
- #14 Brandon Benner Moosomin Generals
- Brandt Unger Virden Golden Bears
- #54 Caden Lazaruk Parkwest Outlaws
- #11 Will Birnie Neepawa Tigers
Winner - #9 Caleb Johnson Swan Valley Tigers
Norris Aiken Award
Nominees
#32 Ryley Rivett Swan Valley Tigers
#18 Robert Killam East Parkland Warriors
Zach Miner Southwest Sabres
#4 Owen Dietrich Moosomin Generals
#25 Brenden Cowan Neepawa Tigers
Winner - #2 Matthew Kish Dauphin Clippers
Coaching Staff of the Year
Nominees
Southwest Sabres
Neepawa Tigers
Winner - Virden Golden Bears